Beszámoló

Téma: Tanulmányi kirándulás az 1000 éves határ mentén
Az utazás időpontja: 2017. október 09-13.
Az utazás időtartama: 5 nap
A kirándulás célja: Erdély felfedezése, természeti, történelmi és kulturális értékeinek megismertetése a tanulókkal. Végigjárjuk az emlékeinket az 1000 éves határ mentén, hogy megismerkedjünk a történelmi Erdély magyar vonatkozásaival.

(a beszámoló képes prezentációja IDE kattintva tölthető le)

Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt Határtalanul! pályázat keretén belül a Dr. Mező Ferenc Általános Iskola 66 tanulója és 7 pedagógusa 5 napot tölthetett el az őszi színekben pompázó Erdély történelmi emlékekben gazdag vidékén. Az ország ebben az évszakban is csodálatos festői látványt nyújt a vad Kárpátoktól a szelíd erdélyi tájakig.


Bízunk benne, hogy a pályázat megvalósításával támogathattuk gyermekeink magyarságtudatának erősítését, hiszen megismerik egymás kultúráját, életvitelét és hagyományait, ezáltal nyitottabbá és toleránsabbakká válnak.
Utazásunkat a Student Lines Utazási Iroda segítségével bonyolítottuk le.

 

1. nap - október 09. hétfő

Az 1. nap hajnalán hosszú búcsúzás után egy határozott mozdulattal tettük ki a Határtalanul feliratot a busz elejére egy mindenki által jól látható helyre. Végtelen hosszú utazás következett. Magyarország határát Ártándon keresztül léptük át.

Első utunk Nagyváradra vezetett, mely alig néhány km-re fekszik a magyar határtól. Ettől a várostól elválaszthatatlan a csodatévő Szent László király kultusza. Itt eltemetett, később szentté avatott király sírja európai jellegű zarándokhellyé vált. Mi is megtekintettük Szent László ereklyéit a Püspöki Székesegyházban. Megnéztük a Püspöki Palotát és a Kanonok-sort, ahol egykor a magasabb rangú papok laktak. Majd belvárosi sétát tettünk a Körös- part mentén. Elhaladtunk a Szigligeti Színház mellett és a híres EMKE Kávéház előtt, ahol Ady Endre először találkozott Lédával.

Utunk folytatódott Erdély kapujánál. A Király-hágónál álltunk meg, melynek a történelem folyamán nemcsak gazdasági, hanem kulturális szerepe is igen nagy volt. Itt készültek az első csoportképek, az első szelfik.
A kora esti órákban Bánffyhunyad központjába a református templomhoz érkeztünk meg. A város földrajzi elhelyezkedése és mérete folytán Kalotaszeg központjának számít. A templom jellegzetes kalotaszegi stílusban épült. Berendezését rendkívül szép írásos varrottasok díszítik, és a fafaragott szószék is felejthetetlen volt. Szájtátva néztük és hallgattuk a templomban tartott kiselőadást.

Nemcsak a varrottas kézimunkák, a népviselet vagy a környék Kós Károlyt is megihlető régi templomai érdekeltek minket, hanem a híres cifra palotákat is látni akartuk, ami most végre sikerült is. Buszra ülve a híres cifra palotákat is láthattuk, melyeket a helyi oláhcigányok építtették maguknak.
Késő esti órákban érkeztünk meg kolozsvári szállásunkra.

 

2. nap - október 10. kedd

Korán kellett kelnünk minden nap, ha azt akartuk, hogy a tervezett programok teljesüljenek.

Székelyföld egyik fő látványossága, Parajd volt az első célállomásunk. Európában egyedülálló heliotermikus tulajdonságáról, a sóvidék kialakulásáról és a só élettani hatásáról hallgattunk kiselőadást a buszon. Ezt követően a Sóbánya mélyére hatoltunk, ahol kiderítettük, hogy mi mindenre használják az erdélyiek, gazdaságuk legjelentősebb kincsesládáját, „Székelyföld gyöngyfehér izzadságát”. A csillogó sófalak között rendkívüli látványban volt részünk: Európa első sóbánya-borpincéje, földalatti kezelőbázis, múzeum, játszótér, ajándékboltok, vendéglő és kávézó várta a beérkező látogatókat. Varázslatos látványt nyújtott az 1993 óta működő, 120 m mélyen található földalatti ökomenikus kápolna, amit Nepomuki Szent János, a sóbányászok védőszentje tiszteletére szenteltek föl.

Következő úticélunk: Székelyföld másik legjelentősebb központja, Korond volt. Korond, mint iparművészeti, idegenforgalmi és művelődési központ fontos állomás utunk során.
A település neve szorosan összeforrt a népművészettel, különösen a fazekassággal. A „korondi” önmagában is egy márkanév. Sikerült eljutni egy kézműves családhoz, ahol a házigazda elmesélte a korongozó fazekas mesterek életét, közben bemutató foglalkozást tartott nekünk. Alkotásait megtekinthettük és rengeteg elkészült termék között tudtunk válogatni.

Az idő gyorsan haladt. A híres székely író, Tamási Áron szülőfaluja felé indultunk. Farkaslaka a magyar irodalom klasszikus zarándokhelye. A székelység nagy írója a város nyugati szélén, a római katolikus templom és temető mögötti virágos parkban, a két cserefa között nyugszik. Tamási végakarata volt, hogy szülőfalujában, Farkaslakán helyezzék örök nyugalomra. A sírhelyhez a parkoló mellett emelt székelykapu alatt áthaladva, egy kis sétányon jutottunk el. A sír mögött a Tamási-emlékműnél tiszteletünket tettük, megkoszorúztuk és közösen elszavaltuk a himnuszt. Az emlékmű közelében láthattuk a Trianoni emlékművet is.

A nap végén az új szálláshelyre érkeztünk meg, Csíkrákosra.

 

3. nap - október 11. szerda

A délelőtti órákban a vendéglátó falu, Csíkrákos nevezetességeit néztük meg és ellátogattunk a Cserei Mihály Általános Iskolába is. Diákok és tanárai szeretettel fogadtak bennünket. Előadtuk az énekkarunk által összeállított erdélyi népdalcsokrot és egy Kányádi Sándor verset. Diákjaink átadták a Budapesten elkészített, összegyűjtött és becsomagolt ajándékcsomagokat. Közös sportrendezvényen vettünk részt. Vegyes csapatokból összeállított sorversenyen és iskolák közötti focimeccsen érezhettük a sportolás, a játék és az összetartozás élményét.

Majd Gyergyószentmiklós felé vettük az irányt, néprajzi, régészeti és képzőművészeti kiállítás várt ránk, a néprajzi emlékeket bemutató Tarisznyás Márton Múzeum. Tarisznyás Márton gyűjtő- és kutatómunkáját dicsérik a fakitermelés és fafeldolgozás módozatait szemléltető tárgyak. Népviseleti és ásványkiállításban is gyönyörködhettünk.

Tanulmányi utunk során sok időt töltöttünk utazással. Ilyenkor megragadtuk az alkalmat a buszon lévő televíziót kihasználva Erdély nevezetességeiről szóló útifilmeket és a Tamási Áron: Ábel Amerikában című filmet néztük meg.

Délutáni úti célunk a Gyilkos-tó és a Békás-szoros térsége következett. A Hagymás-patak völgyén keresztül, hamarosan elértünk a 983 m magasan elterülő egyedülálló természeti kuriózumhoz, a Gyilkos-tóhoz. A „gyilkos hely” megázott talaja lecsúszott a völgybe és elzárta az ott folyó patakok medrét. A tó keletkezésének számos legendáját „erősíti” a misztikus hangulat, melyet a tó medréből még ma is kiálló megkövesedett fatörzsek látványa tesz teljessé. Itt végre volt lehetőségünk megkóstolni a híres, parázson készített erdélyi kürtös kalácsot is.

A Gyilkos-tó után a Békás-patak mentén érkeztünk a Békás-szoroshoz. A szoros felé az út bal oldalán először a Tündérkert sziklái kísértek bennünket, majd egy hatalmas sziklaképződmény tűnt föl, a tetején óriási kereszttel. A völgy egyre jobban szűkült, kétoldalt mellettünk 200-300 m-es függőleges sziklafalak kísérték utunkat, amelyek tövében elementáris erővel szorított magának helyet a vágtató Békás-patak. Mészkőbe vájt hasadékvölgyben sétáltunk végig Európa egyik természeti ritkasága mentén. Szédítően magas sziklaszirtek, zúgó hegyi patakok, kisebb-nagyobb vízesések, barlangok alkotják a szoros látnivalóit.

Felejthetetlen napi programok és látványosságok után visszaindultunk a csíkrákosi szálláshelyünkre.

 

4. nap - október 12. csütörtök

Napi programunk első állomása Gyimesi-hágón áthaladva a Csángóföld következett. Pusztinára érkeztünk. Lakói római katolikus vallású gyimesi csángók, a székelység egyik sajátos etnikai csoportja.
Pusztina az egyik olyan falu Csángóföldön, ahol még szinte mindenki beszél magyarul. A falut a 18. század végén a mádéfalvi vérengzést követően kivándorolt csíki székelyek alapították. Csángók által használt magyar nyelv a magyar nyelvtől nagyon sokban eltér, így van akinek elsőre nehezen érthető. A Pusztinai Magyar Házban hagyományőrző előadást hallgattunk, közösen énekeltünk és közös táncot lejtettünk. Vidám hangulatban folytattuk tovább az utunkat.

Kora délután eljutottunk a Gyimesbükknél található ezeréves határhoz, ahol véget ért az ország, melyet István király Mária kegyeibe ajánlott. A Gyimesi-szoros jobb oldalán még láthatók az egykori Rákóczi-vár romjai, melyet Bethlen Gábor építtetett 1626-ban. Napjainkban zarándokhely lett az ezer éves határ, évente több mint 10.000 ember látogatja meg, és minden évben megérkezik a Boldogasszony zarándokvonat a vasútállomásra.

Folytattuk utunkat Csíkszereda irányába. Ezt a várost Csíkszereda Székelyföld „fővárosaként” emlegetik. Régi ismerősünk, a Csíkszeredán élő Bese Zoltán újságíró kíséretében az Olimpiai Emlékművet tekintettük meg és egyben meg is koszorúztuk.

A nap folyamán történt egy kis buszjavítás, majd hatósági ellenőrzés miatt a további helyi programot nem tudtuk teljesíteni, tovább kellett az utunkat folytatni.

Erdély leghíresebb búcsújáróhelyére érkeztünk meg. Csíkszeredához tartozó Csíksomlyón rendezik meg minden évben a messze földről híres pünkösdi búcsút, amely a legnagyobb katolikus vallási rendezvény Erdélyben. Láthattuk a csíksomlyói ferences kegytemplomot, főoltárán fából készült Mária szobor található, feltehetően a legnagyobb kegyszobor a világon. A kegytemplomot elsősorban a csodatévő szoborral azonosítják, messze földről is ellátogatnak fejet hajtani Mária szobra előtt.

Elfáradva, de igen nagy élménnyel mentünk vissza a csíkrákosi szálláshelyünkre.

 

5. nap - október 13. péntek

Az utolsó nap hajnalán fáradtan ébredve és álmosan indultunk hazafelé, sajnos hamar eltelt ez a pár nap. Útközben Magyarország felé Kolozsváron újra megálltunk. Hunyadi Mátyás magyar király, Bocskai István erdélyi fejedelem, a híres matematikus, Bolyai János, a nemeuklideszi geometria megalapítója, Reményik Sándor költő szülővárosa következett. Kolozsvár mindig is Erdély egyik legnagyobb városa volt, ahol a legnevesebb történelmi személyiségek tevékenykedtek, legnevesebb királyaink, fejedelmeink fordultak meg egy-egy országgyűlés alkalmával. Majd minden sarkon van olyan emlék, amely a magyar történelemhez és kultúrához köthető. Megnéztük a belvárosban található Mátyás király lovas szobrát, a szobor mögött álló Szent Mihály templomot, Mátyás király szülőházát, Babeʂ-Bolyai Tudományegyetemet és a Házsongárdi temetőt. Rögtönzött történelemórát hallgattunk végig a buszon, majd a főtéren.

Megnéztük a Szent Mihály katolikus templomot, ami egy gyönyörű gótikus épület, és egyben Erdély egyik fő kultikus helye. Mellette emelkedik Mátyás király lovasszobra, amit Fadrusz János szobrászművész készített. Talapzata mellett láttuk a Fekete sereg vezéreit: Magyar Balázst, Kinizsi Pált, Báthory Istvánt és Szapolyai Jánost. A mű gipszmodelljét 1900-ban a párizsi világkiállításon aranyéremmel jutalmazták.
Mátyás király szülőháza is a központban van, és egyben Kolozsvár legrégibb emeletes háza, ami jelenleg a Művészeti és Design Egyetem épülete. Utána átsétáltunk a Házsongárdi temetőhöz.

Európa egyik legrégebbi temetőjeként a sok évszázados magyar írásbeliség nagyjainak végső nyughelye. Közülük Apáczai Csere Jánost és Dsida Jenő sírját néztük meg.
Sietve hazafelé még utolsó állomásként Kőrösfőn álltunk meg. Négy fatornyas református templomot és a mellette felavatott hősi halált halt Vasvári Pál emlékművét, kopjafáját láthattunk.

Végül a magyar határ felé vettük az irányt. Hazafelé tartva totó-kvíz játékot tartottunk a buszon, melyet ott azonnal értékeltünk, és a jól válaszadókat ajándékokkal jutalmaztuk. Késő este volt már, végtelen hosszú utazás kezdődött ismét. Ártándnál léptünk át magyar területre. Éjfél körül érkeztünk meg a Dr. Mező Ferenc Általános Iskolánkhoz. Mindenki boldogan és fáradtan ölelhette meg a régen látott családtagokat. Jött a hétvége, kipihenhettük a hosszú utazás fáradalmait.

 

Összegzés:

A program során jeles magyarok lábnyomait követve körbeutaztuk Erdély szépséges tájait, felidéztük nemzeti történelmünk eseményeit, adóztunk híres magyarok emléke előtt. A napjaink zsúfoltak voltak, a programot tartani kellett, rengeteg célt tűztünk ki minden egyes napra, mégis hihetetlen volt számomra, hogy majdnem mindent sikerült megnéznünk, és emellett végig kitartott mindenkiben a lelkesedés.
A programokat sikeresen megvalósítottuk, a tervezett tevékenységekkel együtt. A tanulók élményekkel gazdagon tértek haza erdélyi utazásukról. Olyan információkat és ismereteket szereztek, melyeket különböző tanórákon is felhasználhatnak, és a későbbiekben is kamatoztathatnak az életben. Kirándulásunk végén többen jelezték, ha lehetőségük adódik, akkor újra ellátogatnak az Erdélyi területekre.
Tapasztaltuk, hogy vendégszeretet, hagyományok, fenyvesek és hegyek mindenütt - Erdély Európa egyik legszebb vidéke!

„Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne”
Tamási Áron


Ügyeleti nyitvatartás: hétköznapokon 07,00 - 18,00

 

Étkezéssel kapcsolatos ügyintézés :

Elektronikus úton e-mailben (etkezes@mezosuli.hu),

Személyes ügyintézésre csak indokolt esetben, előre egyeztetett időpontban tudunk lehetőséget biztosítani.


Étkezés lemondására minden nap 09:00 óráig a etkezes@mezosuli.hu e-mail címen van lehetőség (a később érkező bejelentést csak a beérkezést követő második napra tudjuk befogadni).

Közétkeztetéssel kapcsolatos kérdéseire a 06 1 872 9432-es telefonszámon, illetve az etkezes@zuglo.hu e-mail címen kaphat tájékoztatást. 


Az intézmény fenntartója és üzemeltetője:

kptk logo 250x104px

1149 Budapest, Mogyoródi út 21.
Tankerületi igazgató: dr. Házlinger György
Telefon: 795-8227
E-mail: kozeppest@kk.gov.hu
Web: www.kk.gov.hu/kozeppest

Adatvédelmi tisztviselő: dr. Pavelkó Imre Gergely

E-mail: gergely.imre.pavelko@kk.gov.hu

Eseménynaptár

Előző hónap Július 1989 Következő hónap
H K Sz Cs P Szo V
week 26 1 2
week 27 3 4 5 6 7 8 9
week 28 10 11 12 13 14 15 16
week 29 17 18 19 20 21 22 23
week 30 24 25 26 27 28 29 30
week 31 31

Közép-Pesti Képeslap

 

kepeslap


ZF logo


ZF logo



Károli



erasmus

FB_IMG_1724872371147.jpg         Screenshot_20240828_211437_Samsung_Internet.jpg

megvalosult.jpg



kerjsegits

Digitális
Gyermekvédelmi
Stratégia
(online gyermekvédelem)


Tisztelt Szülők/Gondviselők!

Az Önkormányzat Képviselő Testülete 3/2017. (I.26.) határozatával döntött arról, hogy 2017.02.28-ával a Zuglói Intézménygazdálkodási Központot (ZIK) megszűnteti. Az étkezéssel kapcsolatos feladatokat továbbiakban Budapest Főváros XIV. Kerület Zugló Polgármesteri Hivatala látja el.